Language

W ilu stopniach prać ubranka dla niemowlaka i noworodka?

Jeśli zastanawiasz się w ilu stopniach prać ubranka dla niemowlaka i noworodka, to dobrze trafiłaś. Postaram się odpowiedzieć w tym artykule na to pytanie, które zadaje sobie wiele matek.

Wiedza o tym, w jakiej temperaturze prać nowe i używane ciuszki dla noworodka, może być kluczowa w pewnych okolicznościach. Zbyt wysoka temperatura może powodować zniszczenie materiału, z którego wykonane są ubranka. Za niska może nie zlikwidować bakterii i roztoczy, które potencjalnie mogą być groźne dla malucha.

W ilu stopniach prać ubranka dla niemowlaka
Temperatura prania ubranek

W internecie znajdziecie wiele porad, dotyczących temperatury prania ubranek dla dzieci. Np. ePozytywnaOpinia.pl rekomenduje pranie w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni. Jest to bowiem temperatura, w której giną roztocza i bakterie.

Jeśli jednak producent na to pozwoli, możemy postarać się o pranie w temperaturze 90 stopni lub w ostateczności 60, ale na dłuższym cyklu prania. Ale tak jak wspomniałam – o ile producent pozwoli. 100% bawełna bowiem, powinna być prana maksymalnie w 40 stopniach, a i tak może skurczyć się o około 6%. Warto zatem zawsze zweryfikować, jaką temperaturę zaleca producent i się do niej stosować.

Kolejną istotną sprawą, jeśli chodzi o pranie ubranek dla noworodków czy niemowlaków jest ich kolorystyka. Zawsze starałam się wybierać takie kolory, aby jak najmniej narażały moje pranie na farbowanie – beże, biele, szarości ograniczą ryzyko farbowania, a jednocześnie mogą cudownie wyglądać na maluszkach.