Wyprawka dla noworodka – lista zakupów przed urodzeniem dziecka

Jedno z przyjemniejszych zadań przed narodzinami dziecka jest dla rodziców kompletowanie wyprawki. Ale zanim się za to zabierzecie, warto najpierw się do tego odpowiednio przygotować, aby o czymś istotnym nie zapomnieć. Jaka powinna być lista rzeczy przed porodem? Kiedy zacząć kupować wyprawkę dla noworodka? Kiedy zacząć kompletować wyprawkę? Odpowiedzi na te pytanie i kompletna lista zakupów przed urodzeniem dziecka

Kiedy zacząć kupować wyprawkę dla noworodka?

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę? Ciąża trwa około 40 tygodni, ale przy planowaniu wyprawki dla dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę, że czasem dzieci przychodzą na świat nieco szybciej. Zaleca się więc, aby najważniejsze rzeczy przygotowane były przed 36. tygodniem ciąży. Dobrą praktyką jest, by mieć przygotowane najważniejsze rzeczy do 36. tygodnia ciąży. Dobrą praktyką jest zacząć zakupy w II trymestrze, gdy nie ma jeszcze tak dużego stresu w związku ze zbliżającym się porodem, a pozwala to przy okazji rozłożyć wydatki w czasie.

lista zakupów przed urodzeniem dziecka
Kiedy zacząć kupować wyprawkę dla noworodka?

Lista zakupów przed urodzeniem dziecka

1. Karmienie noworodka

Jeśli chodzi o karmienie noworodka to przede wszystkim należy pamiętać o butelkach do karmienia. Jeśli chcemy zachować higienę i nie narazić maluszka na niepotrzebne drobnoustroje dobrze by było zaopatrzyć się w:

  • Podgrzewacz do butelek
  • Sterylizator do butelek
  • Zestaw szczotek do czyszczenia butelek i smoczków

Z dodatkowych rzeczy należy pamiętać o wkładkach laktacyjnych, biustonoszu do karmienia piersią, laktatorze i poduszce do karmienia piersią.

2. Pielęgnacja noworodka

Dużo czasu rodzice spędzają na pielęgnacji noworodka więc warto się do tego bardzo przygotować. Nie możemy zapomnieć o płynie do kąpieli, przeznaczonego dla noworodków, wanience i kremie do twarzy i ciała i oczywiście o ręcznikach kąpielowych. Jeśli nie jesteśmy pewni co do temperatury kąpieli – warto zaopatrzyć się w termometr do wody. Niezbędnym elementem są również chusteczki nawilżane, patyczki higieniczne, płatki bawełniane oraz krem lub maść na odparzenia. A, i zapomniałabym o nożyczkach do paznokci – po to, aby noworodek nie podrapał się za bardzo.

3. Pieluszki

Pierwszy okres życia dziecka to świat pełen pieluszek, dlatego musimy pamiętać o kilku paczkach pieluszek jednorazowych, kilku sztukach pieluszek wielorazowych (tetrowych) i oczywiście o przewijaku oraz podkładach jednorazowych.

4. Spacery

Młodzi rodzice muszą się też przygotować odpowiednio na spacery oraz podróże z maluszkiem. Podstawową rzeczą jest oczywiście wózek – gondola w pierwszym okresie życia. Jeśli planujemy podróże samochodem, musimy pamiętać o foteliku do samochodu. Poza tym należy się przygotować na to, że zaczniemy nosić ze sobą wiele przedmiotów, które będą potrzebne dziecku, więc warto kupić odpowiednią torbę do wózka. No i oczywiście – smoczek oraz etui na smoczek.

5. Sen niemowlaka

Noworodek spędza większość dnia śpiąc, więc warto zadbać o to, aby ten czas był komfortowy. Musimy zaopatrzyć się w łóżeczko, odpowiedni i wygodny materac oraz kocyki i rożek, który sprawdza się szczególnie w początkowym okresie życia.

6. Ubranka dla niemowlaka

Lista zakupów przed urodzeniem dziecka – gotowa checklista do wydrukowania

Poniżej znajdziesz kompletną listę zakupów przed urodzeniem dziecka w formie checklisty. Gotowa do wydruku i korzystania. Zapraszam do pobierania 🙂

Lista zakupów przed urodzeniem dziecka
Lista zakupów przed urodzeniem dziecka – gotowa checklista do wydrukowania