Language

Pranie ubranek dla niemowlaka – czy trzeba, jak i dlaczego

Wszystkie mamy kochają kupować nowe ubranka dla niemowląt i dzieci. Nasze dzieci wyglądaja w nich słodko i uroczo, ale należy przy okazji wiedzieć jak prać i pielęgnować nowe body, spodnie czy legginsy, aby były one bezpieczne dla dziecka, a jednocześnie wytrzymały dłużej.

Pranie ubranek dla niemowlaka – czy trzeba, jak i dlaczego

Dzisiaj przejrzymy różnego rodzaju porady i postaramy się odpowiedzieć na takie pytania jak:

 • Jak prać ubrania dla noworodka i niemowlaka?
 • Czy należy prać ubranka dla dzieci przed porodem?
 • W ilu stopniach prać ubrania dla noworodka?
 • Czym prać ubranka dla niemowląt?

Jak prać ubrania dla noworodka i niemowlaka?

Kilka wskazówek, co do tego w jaki sposób prać ubrania dla noworodków i niemowlaków znajdziecie na Dobreliski.pl. Przede wszystkim musicie pamiętać o temperaturze – najlepiej, aby była wysoka – przynajmniej 60 stopni. Co się jednak tyczy bielizny dla dzieci i innych bliskich ciału części garderoby – zalecane jest nawet 90 stopni.

Warto też rozważyć pranie ubranek dla noworodków osobno, używając do tego specjalnych proszków. Tak robiliśmy my. Natomiast nie jest to sztywna reguła, bo szczerze mówiąc spotkałam się też z taką szkołą, gdzie ubranka dla niemowlaków były prane w tym samym proszku co na codzień.

Oczywiście warto pamiętać, że ubranka to tylko wierzchołek góry lodowej – musicie również wyprać kocyki, koce, pościel, pieluchy tetrowe, ściereczki czy inne przedmioty, które będziecie używać podczas zabaw oraz pielęgnacji dziecka.

Aha – no i jeszcze maskotki – warto też je przeprać od czasu do czasu, zwłaszcza gdy maluszek, którąś sobie upodoba.

Czystość jest bardzo ważna w początkowych dniach życia, ponieważ skóra noworodka i niemowlaka jest bardzo wrażliwa, stąd warto eliminować potencjalne zagrożenia dla skóry dziecka.

Gdy maluszek nieco podrośnie i stanie się niemowlakiem – częstotliwość prania zwiększy się – dziecko zaczyna się ruszać, raczkować i brudzić ubranka.

Czy należy prać ubranka dla dzieci przed porodem?

Na blogu ePozytywnaOpinia.pl znajdziecie kilka porad i odpowiedzi na pytanie czy należy prać ubranka dla dzieci przed porodem. Odpowiedź brzmi – TAK. Z tego samego powodu, jaki opisałam powyżej. Noworodki mają bardzo delikatną skórę więc warto zadbać o to, aby pierwsze ubranka były odpowiednio przygotowane i wyprane.

Przypomnę kilka podstawowych zasad dotyczących prania oraz przygotowania ubranek przed porodem:

 • pierzemy w wysokiej temepraturze – minimum 60 stopni
 • warto wyprać ubranka w odpowiednim proszku, przeznaczonym do prania ubrań dla noworodków
 • 2-3 cykle płukania
 • pierzemy nie tylko ubranka, ale także pieluchy tetrowy czy kocyki

W ilu stopniach prać ubrania dla noworodka?

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jaka temperatura jest niezbędna to odpowiedniego przygotowania ubranek dla niemowlaka. Niska temperatura nie zlikwiduje baterii oraz roztoczy, natomiast zbyt wysoka może zniszczyć materiał, z którego wykonane jest ubranko. Jaka jest więc prawidłowa odpowiedź na pytanie, w ilu stopniach prać ubrania dla noworodka? Pierwsze, i zawsze dobra odpowiedź to kierować się informacjami zamieszczonymi na metce, a druga? Tak jak wspomniałam wcześniej temperatura nie powinna być niższa niż 60 stopni.

A jaki sposób stosowałam ja? O ile na metce nie było napisane coś innego to zaraz po zakupie prałam w 90 stopniach, a kolejne prania wykonywałam już w 60 stopniach, dzięki czemu ubranko wytrzymało nieco dłużej.

Pranie ubranek dla niemowlaka
W ilu stopniach prać ubrania dla noworodka?

Czy mogę prać ubrania mojego dziecka z innymi moimi rzeczami?

To bardzo często powtarzane pytanie młodych rodziców, a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Mimo, że znam osoby, które to robią lub robiły to sama osobiście zawsze preferowałam pranie ubranek dziecka osobno.

Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na higienę. Nawet temperatura 90 stopni nie jest w stanie zniwelować i zniszczyć wszystkich zarazków i bakterii znajdujących się na ubrankach. Oficjalnie podaje się, że najlepiej, aby ubranka prane były osobno, aż do ukończenia przez dziecko 1-go roku życia, ale jak to często z oficjalnymi informacjami bywa – to wszystko zależy od dziecka i mamy. Nie ma sztywnej reguły.

Czy mogę prać ubrania mojego dziecka z innymi moimi rzeczami?
Czy mogę prać ubrania mojego dziecka z innymi moimi rzeczami?

W czym prać ubranka dla noworodka i dla dzieci?

 • Szare mydło – najprostszy i najtańszy sposób na upranie ubranek nowordokom i dzieciom. Dobra alternatywa dla chemicznych środków
 • Płatki mydlane – jeśli musimy wyprać ubranka w rękach, wtedy świetnie sprawią się płatki mydlane. Dawny, ale znany i skuteczny sposób na higienę ubranek dla dziecka
 • Płyn do prania dla niemowląt – znajdziecie wiele dostępnych produktów tego typu na rynku w każdym markecie
 • Proszek do prania dla dzieci 
Czy ubranko dla noworodka prać na prawej czy na lewej stronie?
Czy ubranko dla noworodka prać na prawej czy na lewej stronie?

Czy ubranka dla noworodka prać na prawej czy na lewej stronie?

Oczywiście – to zależy, ale z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że pranie ubranek dla noworodka na lewej stronie na pewno jest dobrą praktyką. Sama ją stosowałam i w mojej opinii, ubranka starczały na trochę dłużej – mniej było zmechaceń, zanieczyszczeń, a ubranka tak szybko się nie spierały. Głownie się to tyczy nadruków.